evropea.com - Форум здраве.Всичко за вашето здраве
Декември 16, 2017, 01:08:28 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

КАРТИЧКИ ЗА ИМЕНИ ДНИ

Заглавна Страница   Forum   Помощ Търси Вход Регистрирай  
* СОЦИАЛНА МРЕЖА. СРЕЩНИ СВОЯ ДВОЙНИК

* evropea.com

Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

* Онлайн
Dot Online Guests : 3
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 3

* Реклами

* Времето

* ВСИЧКО ЗА СВИНСКИЯ ГРИП

Спонсорирана връзка

Реклама

* Последно мнение от форума
xx Re: кожата на ръцете ми ме плаши
[Кожни болести]
Altina
Октомври 01, 2017, 01:25:54

Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Синузит  (Прочетена 4059 пъти)
Administrator
Full Member
Публикации: 100

Профил Ел. поща
« -: Май 12, 2009, 10:29:07 »
ОтговорОтговор

Описание на синузит

Възпалителните заболявания на околоносните кухини,  максиларните (горно челюстни околоносни синуси),челните синуси, решетъчният лабиринт и сфеноидалният клиновидният синус  се наричат синуити. Те биват остри и хронични.
Причини за синузит
За тяхното проявяване честа причина е хремата. Важна роля играят също  изкривяването на носната преграда, наличието на увеличена трета сливица, предразположението на организма към заболявания на кожата и лигавицата. Синуитът може да се развие и при грипни  и грипоподобни заболявания, при заболяване на зъбите, когато корените на зъбите стърчат в максиларните синуси и инфекцията от болния зъб премине в синуса - одонтогенен  синуит. Причинителите на синусите са най-различни болестотворни микроорганизми. При хрема освен възпаление на носната лигавица, има възпаление и на лигавицата,на околоносните кухини -синусите. Поради това, ако хремата (лекувана или нелекувана) не премине за срок от  една седмица, трябва да се мисли за възпалителен процес в синусите. Когато възпалителният процес е обхванал повече от един синус, заболяването се нарича  пансинуит.
Симптоми на синузит
 Най-честото оплакване на болните от синуит е главоболието. При острите форми има и повишена температура, липса на апетит, отпадналост и лесна уморяемост. От едната или от двете ноздри изтича слузно-гноен или чисто гноен секрет. При  възпаление на максиларния синус, болката е в областта ,на кучешката ямка и горните зъби, при заангажиране и на решетъчния лабиринт (което става много често) болката е в корена на носа и вътреочния  очен ъгъл. Когато има синуит  на челните синус, болката е съсредоточена в челото и се усилва  при почукване в областта под и над веждите. Когато пък има заболяване на сфеноидалния (клиновидния) синус - главоболиетo е в тилната област на главата по дълбочина на орбитите. Обикновено при заболяване на околоносните кухини се запушват,едната или двете ноздри, намалява или напълно изчезва, а гнойният ексудат изтича от носа или се стича в глътката на болния.Гнойното  течение при острите синуити е по-обилно от  това при хроничните.
Лечение на синузит
 Лечението на  острите и хроничните синуити трябва да е провежда навреме, за да не, се стигне до усложнения. За да не се стигне до остро или хронично възпаление на околоносните  кухини, необходимо е да се лекува веднага всяка ,новопояваща  се хрема, въпреки че се счита за невинно заболяване. Усложненията на синуитите могат да бъдат орбитални и вътречерепни. Най-честите са орбиталните усложнения - оток на клепачите, възпалние на надкостницата  на орбитата, образуване на абсцес под нея, флегмон на самата орбита, възпаление на очния нерв и др. Инфекцията обикновено идва от възпаления синус - преминава през  стената му и нахлува в орбитата или клепача .

Много  по-тежки, макар и много по-редки, са вътречерепните усложнения от синусен произход. Инфекцията - често идва от челния синус, а по-рядко от останалите синуси. Нахлула във вътречерепното пространство, тя може да предизвика възпаление на мозъчната обвивка – менингит, а също и абсцес на мозъка. За тези компликации трябва да се мисли и да се търси своевременната  намеса на специалиста с оглед тяхната правилна и своевременна диагноза, както и за тяхното незабавно лечение.

д-р Хр.Апостолов

Активен
Damian
Newbie
*
Публикации: 3

Профил
« Отговор #1 -: Януари 05, 2010, 04:36:59 »
ОтговорОтговор

Много неприятна болоест. Страдам от хроничен синузит и съм предприемал ли не лечения, като повечето терапии само имат облекчаващ и ефект. Най-вече наблягам на традиционните похвати на лечение. Ежедневните профилактики, като нагревки и промиване с вода и сол. Спрях да използвам всякакви антибиотици. Наскоро открих едно лекарство, което много ми помага в най-тежките ситуации. Продукта е на растителна основа - екстракт от циклама. Назодрен се казва. Не е много популярно, но се намира по аптеките.
Пожелавам здрава нова година!
Активен
Veni
Newbie
*
Публикации: 8

Профил
« Отговор #2 -: Януари 05, 2010, 10:29:53 »
ОтговорОтговор

Здравей, Damian и аз имам синузит. Моля те разкажи по-подробно за назодрен?Благодаря ти!
Активен
Damian
Newbie
*

Профил
« Отговор #3 -: Януари 06, 2010, 06:18:02 »
ОтговорОтговор

Здравей Вени!
Отдавна бях чувал за лечението с циклама. Всъщност лечението с циклама е известно на човечеството от преди 25 века, според източниците. Не пробвах с  домашна  циклама, защото  прочетох противоречиви мнения за ефекта. А за този Назодрен знаех от личната ми лекарка, но все още го нямаше в България до скоро. Сега мисля, че го има в големите аптеки. Хубавото е че растителен продукт. По прицип се оптивам да избягвам антибиотици. Приема се един път дневно. И до седмица при мен имаше траен ефект. Още при първия прием ми отпуши носа, съпроводено със обилно отделяне на секрет. Малко щипе но за кратко. Ако те интересува нещо друго, питай.
Активен
Veni
Newbie
*
Публикации: 8

Профил
« Отговор #4 -: Януари 07, 2010, 11:56:26 »
ОтговорОтговор

Има чувствителни очи и затова много внимавам какво пиремам като лекарства. Понякога лицевата си част чувствам като блокирана, особено ,когато имам много събран секрет. Ти имаш ли такова усещане? И мислиш ли че този препарат не дразни очите?
Активен
Damian
Newbie
*

Профил
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2010, 03:20:52 »
ОтговорОтговор

Вени, незнам какво да ти кажа. Назодрена е леко лютив. Освен че предизвиква отделяне на целия секрет от носа, също и очите се насълзяват предполагам че ще ти подразни очите. Не знам ако ти е болезнено това усещане по-добре да не пробваш. Иначе аз съм много доволен. За сега нямам проблеми. Иначе преди имах подобно усещане като твоето, все едно ми бяха запълнени кухините с гипс.
Активен
TodorGeorgiev654
Newbie
*
Публикации: 1

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: Юни 01, 2014, 04:15:21 »
ОтговорОтговор

И аз имам синозит, но ме боли само в определени сезони, най-вече есен и зима.
Активен

Фирма УЕБСО ООД предлага изработка на уеб сайт и онлайн магазини.
PetarStoev452
Newbie
*

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #7 -: Юни 23, 2014, 01:47:03 »
ОтговорОтговор

Гадна работа, винаги на определен сезон те боли ...
Активен

Ключарски услуги в София от професионален ключар и автоключар
TodorPetkov63
Newbie
*

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #8 -: Юли 21, 2014, 07:13:53 »
ОтговорОтговор

С малко лечение намалява болката.
Активен

Koch.BG - Обективни новини, дарителски кампании и политика